06292017Cz
Last updatePn, 12 Sty 2015 10am

Oprocentowanie lokat

oprocentowanie lokatWłaściciel lokaty za swoje oszczędności oddane dla banku lub SKOK-u na określony z góry czas, otrzymuje zapłatę w postaci odsetek z lokaty. Wysokość odsetek lokaty zależy od oprocentowania lokaty. Dlatego szukamy takie lokaty, których oprocentowanie jest najwyższe, a ono jest ściśle związane z długością okresu zakładanej lokaty. Oprocentowanie lokat bankowych jest stałe lub zmienne. Wysokość oprocentowania jest dla nas teoretycznie najważniejszą rzeczą, na którą zwracamy naszą uwagę zakładając kolejne lokaty bankowe wybrane na podstawie rankingu lokat.

Czy jednak tylko wysokość oprocentowania lokaty wpływa na nasz większy zysk z lokaty? Powinniśmy również zwracać uwagę na rodzaj kapitalizacji odsetek z lokaty oraz czas trwania lokaty bankowej. Często nie zdajemy sobie sprawę, że np. oglądając reklamę lokaty, przeglądając porównanie czy ranking lokat mamy do czynienia z tak zwanym oprocentowaniem nominalnym lokaty, a nie z rzeczywisty. Oprocentowanie nominalne lokaty nie uwzględnia kapitalizacji, czyli częstotliwości dopisywania odsetek do lokaty, ani obciążenia zysku z lokaty 19-proc. podatkiem od dochodów z lokaty, tzw. podatkiem Belki od zysku z lokaty. Wynosi on 19% od doliczanych odsetek z lokaty i jest podatkiem obowiązkowym.

Obecnie nie jesteśmy jeszcze w końcowym okresie niskich stóp procentowych. Oprocentowanie lokat jest wciąż w trendzie spadkowym. Poza ofertami promocyjnymi dla nowych klientów w zakresie 3,5-5%, oprocentowanie pozostałych lokat nie przekracza 3,5%. Można się spodziewać, że przez kilka kolejnych miesięcy nic się niż zmieni, a nawet może jeszcze spaść niżej. Jednak w dłuższym okresie coraz bardziej prawdopodobne wydają się podwyżki stóp procentowych, co automatycznie przełoży się na wyższe oprocentowanie lokat. Jako pierwsze zareagują lokaty długoterminowe, ponieważ część ich okresu trwania przypadnie już na okres wyższych stóp procentowych. Najpóźniej podwyżki oprocentowania zobaczymy na lokatach krótkoterminowych.

Reklama